Sprekker KI-bobla i 2026?

Er vi midt i historiens største teknologiboble? Stadig flere mener det. Les mer om dette og mye annet fra tech-uka som gikk i Bits & Bites.

Av Redaksjonen

Under årets CES-messe i Las Vegas demonstrerte LG en KI-drevet robot som kunne brette klær. I teorien, i hvert fall – for i virkeligheten gikk det sakte og ikke uten problemer.

På sidelinjen sto britiske Ed Zitron og observerte det hele, og det eneste ordet som sto i hodet hans var «bullshit».

På kort tid er Zitron blitt en av de som roper høyest om en kommende kollaps av den såkalte «KI-bobla». I sitt nyeste blogginnlegg, «This Is Worse Than The Dot Com Bubble», tar han utgangspunkt i hvordan tech-giganter stappet KI inn i absolutt alt på årets CES-messe, og setter det i en større og mer dyster sammenheng.

Zitron har gjort KI-skepsis til en fulltidsjobb, og mener sammenligningen flere nå gjør med dotcom-krasjet i 2000 er altfor optimistisk: Det vi har i vente er ifølge ham «langt, langt verre enn dotcom-boblen».

– Vi er nå vitner til et av historiens største pengesløserier, skrev Zitron før jul i bloggposten «The Enshittifinancial Crisis».

KI-selskapene blør penger

Det som virkelig får varselslampene til å blinke for Zitron, er hvordan ingen av de store (eller små) KI-selskapene tjener – eller kan tjene – penger. OpenAI, Anthropic og konkurrentene brenner hundrevis av milliarder i året, samtidig som de er på konstant pengejakt.

I 2025 gikk rundt 40 prosent av all venturekapital i USA til KI-selskaper. Totalt gjennom året ble det investert over 330 milliarder dollar i oppstartsbedrifter – omtrent like mye som under hele dotcom-perioden fra 1997 til 2000, justert for inflasjon. Og jaget avtar ikke: Bare i fjerde kvartal 2025 gikk 65 % av all venture-kapital i USA til KI-startups.

Samtidig blir ikke marginene bedre jo flere kunder disse selskapene får – tvert imot. De blir faktisk verre, ettersom kostnadene knyttet til avansert KI-bruk overstiger det kundene faktisk betaler.

Zitron peker på at tech-selskapene med dette har malt seg selv inn i et hjørne: De har lovet investorer evig vekst, basert på en teknologi som altså koster mer å drifte jo mer den brukes.

– Vi er på dette tidspunktet garantert å lide. Det finnes ingen vei utenom dette, sa han nylig til Slate-podcasten «What Next».

Advarer om masseoppsigelser

Konsekvensene av en kollaps vil ifølge Zitron bli dramatiske: Titusener av oppsigelser i tech-bransjen, kraftig fall i aksjeverdier, og en mulig mørketid i teknologisektoren.

Den USA-bosatte briten er særlig kritisk til hvordan analytikere og finanspressen har latt seg rive med av hypen uten å stille grunnleggende spørsmål – som hvordan OpenAI skal betale tilbake de enorme summene de har forpliktet seg til.

Nylig publiserte New York Times en kommentar som spekulerte i om OpenAI kan gå tom for penger i løpet av de neste 18 månedene. I et ferskt intervju med The Guardian sier Zitron at det kan skje raskere enn som så:

– Denne måneden begynner de store tech-selskapene å rapportere årsresultatene for 2025. De fleste av dem har vært vage rundt KI-inntektene sine. Hvorfor skulle de gjøre det, spør han, og svarer selv:

– Jo, fordi de ikke er særlig store.

Om for eksempel Nvidia bommer på de finansielle målene sine, kan det føre til en revurdering av hele sektoren, advarer Zitron – og muligens en ny global finanskrise, med enorme datasentre rundt om stående som tomme skall.

– Vi kan i ytterste konsekvens bli vitne til historiens største utbygging av lasertag-arenaer, spøker han.

DNB: – Ikke et hovedscenario

Her hjemme ser finansinstitusjonen DNB Carnegie også en betydelig risiko for en kraftig korreksjon i det amerikanske aksjemarkedet, dersom en KI-boble skulle sprekke. Tech-aksjer kan synke 70 prosent, mens andre aksjer står i fare for å miste rundt 30 prosent av sin verdi.

– En betydelig aksjemarkedskorreksjon etter en AI-drevet boble vil sannsynligvis sende økonomien inn i en resesjon, slår seniorøkonom Knut A. Magnussen fast i DNB Carnegies prognoserapport, ifølge Finansavisen.

For de som blir nervøse av å lese slikt, er kanskje hovedscenariot fra DNB Carnegie litt betryggende:

– Det er en risiko for at det kommer et tilbakeslag i markedene på et eller annet tidspunkt, men det skjer heller litt ut i tid enn på helt kort sikt, sier Magnussen til Finansavisen.

Litt mer om KI:

Og om sikkerhet:

Det skjer ting innenfor VR, spill, TV-er og … platespillere

Til slutt litt diverse: