
Nå er «KI-milliarden» her – men ikke alle er fornøyde
Norge satser 1,2 milliarder på kunstig intelligens. Men norsk KI-gründer mener summen er for lav og feil fordelt. Mer om dette og resten av ukens tech-nyheter i Bits and Bytes.
KI-milliarden er endelig delt ut – godt over halvannet år etter at summen først ble annonsert. Norge får nå seks nye forskningssentre for kunstig intelligens.
Det skjedde under en storstilt lansering på Universitetet i Oslo, hvor Jonas Gahr Støre blant annet avslørte at han spurte ChatGPT om råd før møtet med Donald Trump.
Ifølge statsministeren er ambisjonene bak bevillingene tydelige:
– Norge skal være blant de beste til å forstå og anvende ny teknologi. Det er avgjørende for norsk sikkerhet, sier statsministeren, ifølge E24.
Totalt er «KI-milliarden» på 1,2 milliarder kroner. Fordelingen er slik at de seks sentrene får inntil 200 millioner kroner hver over fem år.
Sentrene skal blant annet forske på ansvarlige og pålitelige KI-systemer, kunstig intelligens og kreativitet, robotikk og KI i forbindelse med læring. Over 600 miljøer søkte om å bli med.
– KI endrer samfunnet
Ifølge Finansavisen understreker Støre at satsingen er viktig for å støtte opp under norsk verdiskaping.
– Kunstig intelligens endrer samfunnet vårt raskt. Vi skal ha kontroll over utviklingen, forstå teknologien og bruke kunstig intelligens for å styrke velferden og verdiskapingen i Norge. Nå får vi seks forskningssentre på toppnivå som skal lede an i dette viktige arbeidet, sier han.
Dette er de seks nye KI-sentrene:
- Empowerment of Human Learning, ledes av Barbara Wasson (UiB)
- The Norwegian Centre for Trustworthy AI, ledes av Arnoldo Frigessi (UiO)
- Center for AI & Creativity, ledes av Refsum Jensenius (UiO)
- Norwegian Centre for Embodied AI, ledes av Kostas Alexis (NTNU)
- Norwegian Centre for Sustainable, Risk-averse and Ethical AI, ledes av Baltasar Beferull-Lozano (Simula)
- Norwegian Centre on AI-decisions, ledes av Sebastien Gros (NTNU) og Signe Riemer-Sørensen (SINTEF)
Kilde: Regjeringen
– Trenger minst 10-15 milliarder kroner årlig
Likevel er ikke alle helt fornøyde.
KI-gründer Olav Sindre Kriken mener planen viser en «fundamental misforståelse» av hvor raskt KI-feltet utvikler seg, melder Shifter.
– Mens Sverige går all-in med mange milliarder, og amerikanerne kaster rundt seg med hundrevis av milliarder dollar, så skal norske forskere klare kunststykket å være «blant de beste» med det som tilsvarer rundt 4 millioner amerikanske dollar per senter per år, skriver gründeren på Linkedin.
Kriken er grunnlegger av Tana, en KI-basert plattform som hjelper brukere å organisere oppgaver og strukturere informasjon. Tidligere i år hentet plattformen inn finansiering på 285 millioner norske kroner.
Tana er basert i USA, men driver utviklingen fra Norge.
Gründeren mener det er snakk om for lite penger over for lang tid, for lite praktisk implementering og mangel på privat kapital. Samtidig viser Kriken til det svenske KI-senteret, som i større grad samarbeider med næringslivet og internasjonale aktører.
– Vi trenger minst 10-15 milliarder kroner årlig – ikke over fem år, skriver han videre.
Støre: – Næringslivet må med
Til E24 sier Støre at det er nødvendig at forskningssentrene er tilgjengelige for næringslivet – og at bevillingen må følges opp for å sikre at det faktisk gir resultater.
– Jeg legger til grunn at norsk næringsliv vil være langt fremme fordi selskapene våre er så internasjonale, sier han.
Det har skjedd mye annet spennende på teknologifronten den siste uken. Vi har samlet høydepunktene – her er ukens viktigste nyheter:
Nyheter om kunstig intelligens
- Nå skal alle statsansatte i England og Wales få KI-opplæring (The Guardian)
- Kreativitetens død? KI skaper jobbfrykt i reklamebransjen (The Guardian)
- Denne appen forteller deg hvilken dag du skal dø: – overraskende innsiktsfullt (The Washington Post)
- Her er vinnerne av NORA Awards 2025 (NTB)
- KI-agenter har blitt farlig billige (Wired)
- Ny datingtjeneste matcher deg basert på nettloggen (Wired)
- Ble kalt «kjerneeksempel» på KI – skrotes likevel (Digi.no)
- ChatGPT knust i sjakk – av en Atari fra 70-tallet (Toms Hardware)
- KI-chatboter sprer desinformasjon om LA-protestene (Wired)
- Metas KI-app er et utrolig depressivt sted (Business Insider)
Er superintelligens på vei?
- Sam Altmans siste spådommer om generell kunstig intelligens (Sam Altman)
- Meta kaster seg inn i jakten på superintelligens (Axios)
Sikkerhet
- Svindlere bruker KI til å melde på falske studenter – og stjele studiestøtte (ABC News)
- Forsker fant en måte å avsløre telefonnumrene bak enhver Google-konto (Wired)
- Tidenes største datalekkasje – over fire milliarder brukere rammet (Cybernews)
- – Alt du skriver til ChatGPT lagres nå for alltid (Tek.no)
- Digitalt samarbeid har blokkert millioner av svindelanrop (Digi.no)
- GitHub lekker Trumps KI-planer (404 Media)
- Europeiske journalister utsettes for målrettet spionasje (The Guardian)
- Nkom har oppdaget nye alvorlige GPS-forstyrrelser i Finnmark: – Kommer fra Russland (VG)
Skjermdebatten
Apple-nytt
- Kan Tim Cook hindre at Apple blir neste Nokia? (The Economist)
- Apple vet at KI ikke egentlig er det folk vil ha – men de kan ikke si det høyt (Gizmodo)
- Apple Intelligence satser på personvern (Wired)
- Ny Apple-rapport heller kaldt vann på hypen om resonnerings-modeller (IT Pro)
- Alt Apple prøvde å ta livet av på WWDC 25 (Gizmodo)
Kan man lagre data i USA?
- Tek-gigantene flytter tjenester til Europa i frykt for Trump-skvis (Morgenbladet)
- Følger nøye med på dansk Microsoft-utfasing: – Ser om vi kan tenke likt i Norge (Digi.no)
Diverse
- Er IBM Starling fremtiden for kvanteteknologi? (IEEE Spectrum)
- Republikanere var til salgs på Bitcoin-konferansen (The Verge)
- Nå er god smak viktigere enn noen gang (The Atlantic)
- Tulsi Gabbard ba KI bestemme hvilke JFK-hemmeligheter som skulle deles (The Daily Beast)
- Dropbox-sjefen raser mot kontortvang – sammenligner det med døde kjøpesentre (Tech Spot)