
Alexander Haneng til Digital Norway: – En stjernesignering
Går til Digital Norway for å løfte frem kunstig intelligens: – Dette samfunnsoppdraget er viktig for Norge, sier han.
Da Alexander Haneng var 23 år gammel lanserte han et program som konverterte data om til dynamiske grafer. Haneng Charts var i bruk hos bedrifter som Coca Cola, US Postal Service og Intel.
Siden har han gründet mange teknologiselskaper, vunnet innovasjonspriser med Posten og reist land og strand rundt for å hjelpe norske bedrifter med kunstig intelligens.
– Så må du få med deg at jeg alltid går med fargerike, raske joggesko. Det er min signatur!
En ting er i hvert fall sikkert: Haneng er opptatt av fremdrift og tempo – av å få ting gjort.
– Akkurat der er nok jeg og Digital Norway ganske like, sier han.
– Mer kraft bak satsingen på KI
1. januar går Haneng fra stillingen som direktør for innovasjon og bærekraft i NHO Service og Handel til Digital Norway.
Der skal han jobbe med kunnskapsformidling og hjelpe AS Norge til å lykkes med gevinstrealisering av ny teknologi.
– Jeg har fulgt Digital Norway fra sidelinja helt siden starten. De har gjort en imponerende jobb med å synliggjøre teknologi som vårt viktigste virkemiddel for å drive næringslivet og samfunnet fremover, sier han.
Han trekker frem Digital Norways styringsmodell som et viktig fortrinn.
– Med et vanvittig sterkt lag av eiere og medlemmer på tvers av sektorer og bransjer i ryggen er dette virkelig en superkraft for Norge.
– Nå gleder jeg meg enormt til å bli en del av dette fellesskapet av kjempefine folk. Sammen skal vi ytterligere styrke satsingen på kunstig intelligens og nå ut bredere med hvordan teknologi kan bidra til å bygge framtiden vi ønsker oss, sier Haneng.
Nysgjerrighet er det viktigste lederverktøyet
De som kjenner Haneng sier han er god til å få folk til å jobbe sammen, skape engasjement og få ting til å skje, i stedet for at det bare blir med praten.
Som da han i sommer lagde chatboten Arne AI på gøy: En agent som guidet hundrevis av folk rundt på Arendalsuka.
– Den ble faktisk godt brukt! «Jeg vil lære litt om KI klokka ti, og spise lunsj klokka tolv. Hvem har KI-sesjoner og hvor er det gratis lunsj?»
Eller som da han startet opp DigitalBar sammen med Lise Fimreite Simensen, et nettverksarrangement som samler landets glupeste digitale hoder to ganger i året.
Ifølge daglig leder Liv Dingsør i Digital Norway er det nettopp denne entusiasmen, nysgjerrigheten og gjennomføringsevnen som gjør at de ønsker Haneng med på laget.
– Bernt Reitan Jensen i Ruter sier nysgjerrighet er det viktigste lederverktøyet. Jeg opplever at Alexander alltid har vært interessert og nysgjerrig på teknologi og trender, men også på mennesker, forretningsmodeller og muligheter.
– Stjernesignering
Dingsør peker på at Hanengs driv og nysgjerrighet er helt i tråd med kulturen i Digital Norway.
– Den holdningen passer som hånd i hanske med en fleksibel, dyktig og handlekraftig administrasjon som alltid jobber sammen med andre for økt fart og utbredelse, sier hun.
Hun peker på at styret i Digital Norway har vært tydelige på at det er to temaer som skal løftes ekstra høyt i tiden fremover, og det er kunstig intelligens og digital beredskap.
– For oss er dette en stjernesignering og et svar på etterspørselen i markedet etter mer KI-kompetanse. Vi gleder oss til at enda flere skal bli kjent med Alexander i en ny rolle, sier Dingsør.
– Strategisk retning må komme først
Flere rapporter peker på at Norge taper terreng når det gjelder å ta i bruk kunstig intelligens.
– Det er alvorlig at vi mister konkurransekraft fordi vi ikke tar teknologien i bruk raskt nok. Dette er noe som vil påvirke både denne og neste generasjon, sier Haneng.
Han peker på flere grunner til at utviklingen går for sakte.
– Mange selskaper «vil bruke KI», uten å vite hva de vil oppnå eller hvorfor. Strategisk retning må komme først, og der har mange fortsatt en lang vei å gå, sier han.
– KI må starte i styrerommet
Haneng mener at en stor del av nøkkelen til å lykkes med digitalisering handler om det som skjer i styrerommet.
– MIT har dokumentert hvordan digital kompetanse i styret korrelerer kraftig med økt vekst, høyere verdisetting og bedre marginer, forklarer han, og legger til:
– Vi er allerede i gang med å diskutere hvordan Digital Norway skal bidra til å styrke digital kompetanse i norske styrer. Kompetansen og bevisstheten i styrerommet må opp på toppnivå. Det er der de store og varige endringene starter.
– Skulle han bruke KI til å skrelle poteter?
Noe av det Digital Norway jobber hardt for er at alle skal få tilgang til oppdatert kompetanse, bli inspirert av andre og se muligheter for egen virksomhet.
– Det er inspirerende å kunne være med på å gi et løft for dem som ikke har et tilbud, mangler midler eller ikke er store nok til å klare det alene, sier han.
Haneng forteller om et kurs han nylig holdt på Hamar om kunstig intelligens.
– Blant deltakerne var en som solgte poteter til storkjøkken. Jeg tenkte: Hva skal han med KI, skrelle poteter?
Det viste seg at han hadde mange polske ansatte og brukte store summer på tolk. Haneng viste hvordan KI kunne brukes til å oversette opplæringsvideoer til polsk.
– Det viser egentlig at kunstig intelligens kan brukes i stort sett alle virksomheter, hvis man klarer å se hvordan teknologien spiller sammen med oppgavene som skal løses.
– Kombinasjonen av KI og forretning er min styrke
Mange kan få til mye på egen hånd, så lenge man ser mulighetene, kommer i gang, får tilgang på tilgjengelige verktøy og noen å utveksle erfaringer med.
– Det meste av dette handler jo ikke om teknologi, men om problemforståelse. Det alene kan gi enorme produktivitetsløft hos veldig mange.
Etter over tjue år i skjæringspunktet mellom teknologi og forretning, vet nemlig Haneng hvor verdien ligger.
– Jeg er teknolog i bunn, og begynte å programmere da jeg var ti år. Med årene har det blitt mer og mer business.
– Mange snakker om KI og mange snakker om forretning. Men det å kombinere begge disse to, det er min styrke. Og nå ser jeg frem til å ta med all min erfaring og engasjement på jobb for Norge i Digital Norway.