
NSM nytt medlem i Digital Norway: – Nå må vi få alle med
Cyberrisikonivået i Norge heves. Nå går NSM inn som medlem i Digital Norway for å få kritisk sikkerhetskunnskap ut til langt flere virksomheter.
- NSM blir medlem i Digital Norway. Det skjer etter at cyberrisikonivået i Norge offentliggjøres for første gang.
- Målet er å gjøre viktig sikkerhetskompetanse- og informasjon bredere tilgjengelig for norske virksomheter.
- Nivået heves fra moderat til høyt. NSM viser blant annet til en tredobling av vellykkede operasjoner mot norske virksomheter.
- NSM-direktør peker på at det er viktig at aktører finner nye måter å knyttes sammen på.
Forrige uke gjorde Arne Christian Haugstøyl noe ingen andre her til lands har gjort før ham.
Foran et samlet pressekorps offentliggjorde NSM-direktøren for første gang cyberrisikonivået i Norge, og hevet det samtidig fra moderat til høyt.
At det som tidligere ble behandlet som gradert og delvis hemmelig informasjon nå deles offentlig med alle, er ikke tilfeldig.
– Vi er i en sikkerhetspolitisk situasjon som gjør at vi må tenke nytt. Nå er det helt nødvendig å gjøre det vi kan for å styrke den digitale motstandsdyktigheten i alle virksomheter, forteller Haugstøyl.
Som et ledd i dette arbeidet går NSM inn som medlem i Digital Norway.
– Digital Norway har en kontaktflate og en posisjon som gjør at vi kan nå bredere ut med viktig informasjon og kompetanse. Nå må vi jobbe for å få alle med, og da er Digital Norway en viktig samarbeidspartner som kan mobilisere på tvers av aktører, sier han.
Flere vellykkede angrep
Som bakgrunn for heving av sikkerhetsnivået, viser NSM til en tredobling av vellykkede cyberoperasjoner mot norske virksomheter. Flere av disse forvalter eller leverer tjenester til kritisk norsk infrastruktur.
Samtidig gjør kunstig intelligens det mulig for trusselaktører å finne sårbarheter raskere og angripe i større volum.
– Da kan ikke sikkerhet være et ansvar som bæres av noen få aktører alene. I dag kan alle typer virksomheter og arbeidstakere være et potensielt mål for angripere, fordi de kan være en vei inn til et større mål, forteller han.
– Virksomhetene er selv førstelinjen i sitt eget cyberforsvar. De må ta et enda større ansvar enn i dag for å beskytte egne systemer og egen virksomhet.

Gjør det grunnleggende mer tilgjengelig
Digital Norway har allerede utviklet en rekke kompetansetilbud på sikkerhet, beredskap og cyber sammen med sterke fagpartnere. Et av de første konkrete samarbeidsområdene blir å gjøre NSMs grunnprinsipper for IKT-sikkerhet og annen sikkerhetskompetanse fra NSM lettere tilgjengelig.
– For mange er ikke dette ny informasjon. Det er snakk om grunnleggende sikkerhetstiltak, som å dele opp nettverk, bruke flerfaktorautentisering, kartlegge enheter, teste sikkerhetskopier og etablere tilgangskontroll, for å nevne noe, sier Haugstøyl.
Mye kan løses med tiltak som koster lite eller ingenting. Det viktigste er å sette arbeidet i system, forteller han.
– Derfor ønsker vi at flere virksomheter skal kjenne til rådene våre og bruke dem i det forebyggende sikkerhetsarbeidet. Samarbeidet med Digital Norway vil bidra til å gjøre veiledningen synlig i flere sammenhenger ute i arbeidslivet.
Læringsprogram: Digital sikkerhet for ansatte
Dette programmet er for alle ansatte som vil forstå det digitale trusselbildet og lære hvordan de kan bidra til en tryggere virksomhet. Målet er at du skal bli bedre rustet til å gjenkjenne cyber trusler, ta gode valg i hverdagen – og forstå hva cybersikkerhet faktisk betyr for deg og Norge som helhet. Slik gjennomfører du: 1. Start første kurs i programmet. Har du tatt eller startet dette kurset tidligere, vil du automatisk fortsette der du slapp – eller tas til neste kurs. 2. Når du har fullført et kurs, vil du automatisk tas til neste kurs. 3. Bruk piltasten øverst i høyre hjørne for å komme tilbake til startsiden for programmet. 4. Når du vil fortsette ved en senere anledning, finner du programmet i ditt bibliotek. Programmet fungerer som en læringsreise der du bygger kompetanse i eget tempo – trinn for trinn – med anbefalte kurs, video og artikler. Målgruppe: For deg som er ansatt og ønsker en grunnleggende innføring i digital sikkerhets området. Læringsmål: - Forstå det digitale trusselbildet – hvem som angriper, hvorfor, og hvorfor du er et mål - Kjenne til vanlige angrepsmetoder som sosial manipulasjon og svindel – og hvordan du beskytter deg i praksis - Forstå hva det digitale totalforsvaret er og hvilken rolle du og din virksomhet spiller - Styrke din kritiske tenkning og digitale dømmekraft i møte med feilinformasjon og desinformasjon
Start programVil koble seg på «Hele Norge øver»
Digital Norway har også vært med å etablere øvingskonseptet «Hele Norge Øver», som har bidratt til å løfte bevisstheten, kunnskapen og beredskapsarbeidet hos flere tusen norske virksomheter.
– Det er mange slike vinklinger som er interessante for oss. Én ting er de store, nasjonale øvelsene vi er med på. En annen ting er hvordan man kan sette en større bredde av virksomheter i stand til å øve selv, deler Haugstøyl.
– «Hele Norge øver» er noe vi virkelig ønsker å koble oss på fremover, Der ser vi at Digital Norway er gode, og vil være en viktig samarbeidspartner for oss.
Søker bredere samarbeid
Liv Dingsør, daglig leder i Digital Norway, ønsker NSM velkommen.
– Sikkerhet må være en integrert del av hvordan virksomheter tar i bruk ny teknologi. Derfor er vi veldig glade for at NSM nå blir en del av fellesskapet vårt, sier Dingsør.
Hun understreker at NSM er en sentral autoritet på sikkerhetsområdet. Gjennom samarbeidet ønsker Digital Norway å bidra til at råd og ressurser når ut til enda flere. Samtidig forteller Dingsør at organisasjonen møter virksomheter i en bredere digitaliseringskontekst.
– Slik kan vi bidra til å koble sikkerhetskompetansen i NSM tettere sammen med arbeidet virksomhetene allerede gjør med KI, data, teknologi og nye arbeidsformer – og samtidig bringe erfaringer og behov fra arbeidslivet tilbake.
– Må nå bredere ut
Når trusselaktører i økende grad jobber på tvers av virksomheter, sektorer og det digitale og fysiske domenet, er det viktig at også NSM når ut til virksomheter og mennesker de tidligere har hatt mindre kontakt med.
Haugstøyl trekker særlig fram Digital Norways kontakt med små og mellomstore bedrifter. En stor virksomhet kan ha egne sikkerhetsmiljøer. I en liten bedrift eller kommune skal sikkerhetsarbeidet gjerne løses samtidig med den daglige driften.
– Også aktører utenfor sikkerhetsloven kan sitte på verdier eller levere tjenester som er avgjørende for andre. Ved en større nasjonal hendelse vil mye av kapasiteten i markedet gå til de mest kritiske aktørene. Da må også mindre virksomheter være rustet til å stå i en situasjon over tid på egen hånd.
Det gjør egenberedskap viktigere, understreker han:
– Virksomhetene må vite hva de er avhengige av, hva som skjer dersom viktige systemer forsvinner, og hvilke alternative løsninger de har tilgjengelig.
Digital sikkerhet må inn i styrerommene
For å få virksomhetene til å prioritere sikkerhet, mener Haugstøyl at også ledelsen må engasjere seg. Det er et viktig budskap NSM ønsker å nå bredere ut med.
– Sikkerhet kan ikke ligge hos noen få fagfolk innerst i gangen som kommer med en rapport én gang i året. Ledelsen og styret må forstå risikoen og få digital sikkerhet inn i virksomhetsstyringen.
I praksis betyr dette at virksomhetsmål og sikkerhet ikke lenger kan behandles som to separate ting.
– De fleste virksomheter er i dag så gjennomdigitaliserte at dette egentlig dreier seg om virksomheten som helhet. Sikkerhetsmål må være virksomhetsmål.

Et samarbeid som går begge veier
Samarbeidet skal også fungere andre veien, påpeker Haugstøyl.
Digital Norway samler virksomheter, organisasjoner, offentlige aktører, kunnskapssektoren og fagmiljøer på tvers av sektorer. Gjennom denne kontaktflaten kan NSM få bedre innsikt i hvordan virksomhetene arbeider med sikkerhet i praksis.
For NSM gir det også en mulighet til å forstå bedre hvor virksomhetene møter problemer, og hva de trenger for å komme videre, påpeker Haugstøyl:
– Vi ønsker å bli bedre til å forstå hvilken effekt tiltakene våre faktisk har. Hvor står virksomhetene fast? Hvordan bruker de informasjonen vi gir dem? Og fører den til at de gjør noe annerledes? Der kan denne kontakten med arbeidslivet bli veldig verdifull for oss.
I tråd med ny strategi
Samarbeidet er også et uttrykk for en større endring i hvordan NSM ønsker å jobbe, forteller Haugstøyl.
– Det å jobbe med og gjennom andre er også i tråd med vår nye strategi. Vi ser i større grad på hvem vi kan knytte oss til for å nå ut med kompetanse, kunnskap og informasjon.
Dingsør mener på sin side dette er et viktig signal:
– Den teknologiske utviklingen gir oss nye muligheter, men også et stadig mer krevende trusselbilde. Da må vi også finne nye måter å jobbe på. Både i forvaltningen og på myndighetsnivå, men også på tvers av offentlig og privat sektor, sier hun.
– Vi heier på NSM som går foran og viser både vilje og evne til å jobbe på nye måter, og til å utforske hva man kan få til når flere krefter jobber sammen mot et felles mål.