Lansering av Centre for AI Security and Safety
Velkommen til åpningen av Simula Research Laboratory sitt nye forskningssenter, Centre for AI Security and Safety, som skal bidra til sikker og trygg bruk av kunstig intelligens i Norge.
Meld deg påOm arrangementet:
Kunstig intelligens er i ferd med å bli en bærende del av samfunnets digitale infrastruktur – i helsevesenet, forsvarssektoren og i offentlig forvaltning for øvrig. Men økt bruk av KI øker også risikoen for misbruk og utilsiktede konsekvenser. Hvem skal passe på at utviklingen går riktig vei?
Simula Research Laboratory og Digital Norway inviterer til den offisielle åpningen av Centre for AI Security and Safety, et uavhengig forskningssenter som skal bidra til sikker og trygg bruk av kunstig intelligens i Norge.
Arrangementet finner sted hos Simula onsdag 29. april 2026, kl. 15:00–16:30. Dørene åpner kl. 14:30.
Program
- Åpning ved Digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung
- Om internasjonale sikkerhetsinstitutt for KI
Kat Lyness, Head of International Policy ved UK AI Security Institute - Overordnet plan for senteret
Lillian Røstad, direktør ved Simula - Om KI-trygghet
Most safety work happens where models are built. We work where they are used.
Professor Michael Riegler, leder av avdelingen for KI-trygghet, SimulaMet - Om KI-sikkerhet
From Red Teaming to Resilience: Building Secure and Trustworthy AI
Professor Leon Moonen, leder av avdelingen for KI-sikkerhet, Simula - Eksempelprosjekter
From Technological Curiosity to AI Responsibility
Annika Willoch Olstad, doktorgradsstipendiat ved Simula
Auditing AI Systems and Monitoring Autonomous Agents
Sushant Gautam, doktorgradsstipendiat ved SimulaMet (SimpleAudit) - Brukerperspektiver fra offentlig sektor
Hilde Lovett, spesialrådgiver ved Helsedirektoratet “Samarbeid om kvalitet og forsvarlighet”. Bjørn-Tore Markussen, direktør for teknologi og IKT ved Forsvaret
Konferansierer: Lillian Røstad og Liv Dingsør
Om Centre for AI Security and Safety
Senteret fokuserer på to overlappende fagretninger:
KI-sikkerhet (AI Security) handler om bevisste angrep og ondsinnet bruk av KI-systemer. Forskningen ledes av professor Leon Moonen ved Simula Research Laboratory.
KI-trygghet (AI Safety) handler om utilsiktet skade og pålitelighet i KI-systemer. Forskningen ledes av professor Michael Riegler ved SimulaMet.
Praktisk informasjon:
Når
FysiskHPL, Simula Research Laboratory, Kristian Augusts gate 23, OsloLett lunsj serveres fra kl. 14.30
DigitaltLenke til arrangementet blir tilsendt dagen før.
Kontaktperson:

Henning Brikt Andersen
Kommunikasjonssjef
hba@digitalnorway.com
+47 480 95 141
Disse vil du høre fra:

Karianne Tung
Digitaliserings- og forvaltningsminister

Lillian Røstad
Direktør, Simula

Liv Dingsør
Daglig leder, Digital Norway

Michael Riegler
Leder av avdelingen for KI-trygghet, SimulaMet

Professor Leon Moonen
Leder av avdelingen for KI-sikkerhet, Simula

Annika Willoch Olstad
Doktorgradsstipendiat, Simula

Sushant Gautam
Doktorgradsstipendiat , SimulaMet

Bjørn-Tore Markussen
Direktør for teknologi og IKT, Forsvaret

Hilde Lovett
Spesialrådgiver, Helsedirektoratet
Kat Lyness
Head of International Policy, UK AI Security Institute

Simula